Teflon, keramický povrch, titan, PTFE, PFOA?

Autor Jan Fabini

Teflon, keramický povrch, titan, PTFE, PFOA?
Teflon, keramický povrch, titan, PTFE, PFOA?

Jste zmateni, co za nepřilnavý povrch máte na svém nádobí, nebo jaký povrch vybrat při nákupu nádobí nového? Nedivím se. Při všech těch názvech a zkratkách, se kterými se na trhu můžeme setkat, je skoro zázrak se v tom vyznat. A abych vám k tomu zázraku pomohl, pokusím se objasnit alespoň ty nejzákladnější pojmy, se kterými se můžete setkat. Stručně a jasně. 

Teflon (PTFE)

První nepřilnavý povrch vznikl ve 20. Století, po vynálezu látky polytetrafluorethylen (PTFE) ve firmě DuPont, která si ji v roce 1945 nechala registrovat pod ochrannou známkou Teflon. PTFE je tedy Teflon, a Teflon známka, která se mezi lidmi ustálila, jako například žiletka od firmy Gillette. Teflon se pak začal používat na nádobí o pár let později, u značky Tefal (TEFlon + ALuminium).

Při výrobě Teflonu (PTFE) se používala, a někde ještě nejspíš i používá, perfluorooktanová kyselina (PFOA), která je další používanou zkratkou, se kterou se můžete často setkat. Teflon (PTFE) není tedy to stejné jako perluorooktanová kyselina (PFOA).

A co to množství dalších nepřilnavých povrchů? 

Těch už tolik není. Vlastně jsou dva základní, a sice zmiňovaný teflonový a keramický, přičemž keramický přišel na trh až později, začátkem 21. století, tak trochu jako reakce na tenkrát objevující se spekulace o možné zdravotní závadnosti Teflonu a PFOA. Ostatní povrchy, jako třeba diamantový, titanový, Greblon, Eterna a podobně, jsou pak povrchy podobné buď teflonovému, nebo keramickému, a mají tedy obdobné vlastnosti jako ten z těchto dvou, na jehož bázi jsou vyrobeny. Jejich názvy jsou navíc často jen obchodními známkami jednotlivých výrobců.  

Jaké jsou rozdíly mezi teflonovým a keramickým povrchem?

Pomineme-li nepodstatné, jako třeba možnost různých barev, tak jsou rozdíl mezi povrchy ve složení – kdy keramické povrchy obsahují anorganické látky, jako je písek nebo jíl, a naopak neobsahují PTFE – a také způsobu výroby. Jak to ale poznáte v praxi, záleží na výrobci a kvalitě konkrétního povrchu. Při vaření mají totiž vlastnosti podobné. Teflonové obecně vydrží většinou déle, na druhou stranu keramické jsou zase „přírodnější“ a tak podobně. Jednoznačně určit to ale bohužel nelze. 

Je Teflon zdraví škodlivý? 

Otázka, která chaos zapříčinila především, a proto jí, dle mne, patří místo i v tomto stručném příspěvku. A že je dnes už neaktuální? Ne úplně. Čas od času se s ní stále setkávám.

Největší rozruch vzbudily tři konkrétní obavy, a sice zda Teflon vypouští škodlivé látky při zahřátí, zda je jedovatý když se odloupne, a nebo zda není jeho výroba neekologická. A zatímco první dvě nebyly nikdy prokázány, tak třetí byla na místě, především z důvodu zmiňované perfluorooktanové kyseliny (PFOA). Výroba za jejího použití se proto změnila, a u žádného ze seriózních výrobců se s ní nesetkáte.

Shrnutí a pomůcky: 

  • PTFE = Teflon
  • Teflon (PTFE) ≠ kyselina perfluorooktanová (PFOA)
  • PFOA & PTFE free = většinou keramický povrch
  • PFOA-, APEO-, BPA-free = stále může jít o Teflon 
  • Dva základní typy povrchů - keramický a teflonový, v případě granitových, diamantových, Greblonu, Eterny a dalších je vhodnější dohledat informaci od výrobce, protože může jít o povrchy podobné jak teflonovému, tak keramickému.
  • ''Zdravé'' nebo ''netoxické'' neznamená nic, může se jednat o oba typy povrchů.
  • Pokud nemůžete informaci dohledat, pravděpodobně jde o PTFE (Teflon).
  • Většina Teflonových povrchů jsou černé a matné, zatímco keramické bývají i v jiných barvách a lesklé. Neplatí ale vždy. 

Doufám, že se vám článek líbil, a že pro vás byl hodnotný. Pokud jsem v něm na něco zapomněl, nebo vám naopak nepomůže, neváhejte mně dát vědět. Jako vždy budu jen rád a případně jej ještě doplním. 😊